1 decyzja konkursowa sezon 2018/2019

Początek gry nie był dal uczestników zbyt łatwy. Ale przecież nikt się nie spodziewał że zyski banków same przyjdą. Wręcz przeciwnie – Zarządy wirtualnych banków musza się sporo nauczyć jak mają się zachować wobec zmieniających się warunków rynkowych i gospodarczych. Aby ogarnąć wyrzyskie obszary działalności banku komercyjnego potrzebna jest po pierwsze praca zespołowa. Po drugie należy sobie zdawać sprawę, które kwestie są najważniejsze, a które na razie można odłożyć na później.

Od strony finansowej zarządzanie bankiem praktycznie nie różni się od zarządzania przedsiębiorstwem. Aczkolwiek występuje tu znacznie więcej ryzyk. Jednak chcąc wypracować zysk należy odpowiednio zadbać zarówno o stronę dochodową i kosztową. Wyniki pierwszej decyzji konkursowej przyniosły na to niezbity dowód. We wszystkich grupach wynik odsetkowy obniżył się. Zarządy Banków na początku gry zachowały się dość bojaźliwie i niezwykle ostrożnie podniosły stopy procentowe na kredytach jakby obawiały się utraty klientów. Z drugie strony także niezwykle konserwatywnie pochodziły do kwestii oprocentowana depozytów klientów co oczywiście przełożyło się na niewielki ich wzrost. W efekcie wielkość środków potrzebnych na sfinansowanie boomu na tanie kredyty we wszystkich bankach okazała się zbyt mała i potrzebne było ich uzupełnienie. Banki uzupełniały je przez emisję certyfikatów depozytowych. I tu czekała je niemiła niespodzianka. Koszt tych środków drastycznie wzrósł powodując wspomniane umniejszenie wyniku odsetkowego netto.

Wszystko byłoby jeszcze dobrze gdyby na rynku nie było niekorzystnych zmian kursu walutowego. W pierwszej decyzji konkursowej uczestnicy zostali zaskoczeni (podobnie jak w decyzji testowej) spadkiem kursu EUR. Wszystkie posiadane przez banki kredyty zostały przecenione w dół i tylko odpowiedni zasób pasywów w EUR mógł zabezpieczyć przez tymi stratami. A tych niestety było dużo mniej. Tak więc zamiast zysków – banki miały straty netto.

Jak to mówią mądry Polak po szkodzie. Gdyby to wszystko było wiadomo wcześniej, to tę wiedzę może dałoby się odpowiednio spożytkować. Na szczęście to tylko wirtualne banki. Studenci mają przed sobą jeszcze dużo czasu by się umieć przygotować na takie sytuacje w kolejnych decyzjach.

Wyniki rywalizacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *